Jakie certyfikaty ISO są pomocne w branży e-commerce?

Ostatnie lata w bardzo dużym stopniu zmieniły sytuację w biznesie. Choć już od dawna można było zauważyć zmiany w zachowaniu konsumentów i zwiększenie popularności sklepów internetowych, to tak naprawdę czas pandemii znacząco przyspieszył tę ewolucję. Klienci zaczęli robić zakupy online - i to już niezależnie od branży, a także kwoty zakupów. To dla właścicieli firm bardzo duża szansa i możliwość rozwinięcia się na niedostępne dotychczas rynki, również rynki zagraniczne. Trzeba jednak zauważyć, że prowadzenie biznesu e-commerce to nie tylko szansa na rozwój, ale także nowe wyzwania i większa konkurencja.


Żeby zdobyć nie tylko zainteresowanie, ale przede wszystkim zaufanie klientów, warto podjąć działania, które nam to ułatwią. Jednym z takich kroków jest wdrożenie certyfikatu ISO. Jakie certyfikaty warto wybrać, prowadząc firmę internetową? Jakie są zalety ISO dla e-commerce?


ISO 9001 dla e-commerce


Certyfikat ISO 9001 to jedna z najpopularniejszych norm jakości. Jej zaletą jest uniwersalność i możliwość zaadoptowania dla praktycznie każdej firmy lub organizacji, niezależnie od branży, w jakiej działa. System Zarządzania Jakością to zbiór ogólnych zasad, które pozwolą usystematyzować procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, zwiększyć świadomość pracowników dotyczącą działań projakościowych i uporządkować role i zadania w strukturze firmy. Najważniejszym założeniem ISO 9001 jest podejście jakościowe, zakładające ciągłe doskonalenie procesu produkcyjnego, a także podnoszenie jakości usług. W tym celu przeprowadza się systematyczne badania zadowolenia klienta, przy pomocy różnych metod.


Zwiększenie autentyczności firmy i zyskanie zaufania

Jakie korzyści przyniesie certyfikat ISO 9001 dla firmy działającej w internecie? Rozwój rynku e-commerce sprawił, że pojawiło się wiele nowych sklepów, które różnią się jakością produktów, a także poziomem obsługi klienta, czy obsługą serwisową. Konsumenci przed wyborem sklepu przeprowadzają ocenę na podstawie opinii, a także różnego rodzaju certyfikatów potwierdzających rzetelność danej firmy. ISO 9001 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów - jeżeli firma może się nim pochwalić, to zwiększa to zaufanie potencjalnych klientów. Konsument chętniej wybierze ofertę firmy online, której jakość potwierdza organizacja działająca poza rynkiem internetowym. ISO 9001 to pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę w biznesie. Jet to także sposób na zwiększenie autentyczności firmy - niestety wraz z rozwojem branży e-commerce, na sile przybrały oszustwa internetowe. Jeżeli dana firma posiada certyfikat ISO, dla klienta stanowi to ważne potwierdzenie autentyczności.


Poprawa obsługi klienta i jakości produktów

Wdrożenie Normy Zarządzania Jakością pomaga nie tylko w pozyskiwaniu nowych klientów i wyróżnieniu się na tle konkurencji. Dzięki podejściu jakościowemu i naciskowi na wysoką jakość obsługi zwiększamy szanse, że klient będzie zadowolony z zakupu, a także obsługi klienta. Badania dowodzą, że nawet w przypadku reklamacji produktu, jeżeli klient będzie zadowolony z obsługi i proces reklamacyjny zostanie sprawnie przeprowadzony, to jest duża szansa, że ponownie skorzysta on z oferty firmy. To bardzo duża korzyść, a utrzymanie klienta staje się znacznie prostsze.


ISO 9001 pomocne w rozwoju na rynki międzynarodowe

Jak już wspomnieliśmy, rozwijanie firmy na rynku internetowym daje pewne możliwości, które do niedawna były dla części firm praktycznie niedostępne. Jedną z nich jest dostęp do rynków internetowych. Oczywiście nie jest łatwo wyróżnić się na tle konkurencji. Dzięki wdrożeniu certyfikaty ISO 9001, a także innych norm, które są uznawane na całym świecie, firma staje się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kontrahentów.


Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat certyfikatów ISO dla e-commerce, zapraszamy do kontaktu!


Adees - Adam Sznajder

Tel: +48 606 376 975

tel: zapytania@adees.net