Dlaczego warto wdrożyć ISO 22301? Jakie oznacza korzyści dla organizacji?

Dzisiejsza gospodarka działa w środowisku obfitującym w niepewności - od katastrof naturalnych, poprzez cyberataki, na technicznych problemach kończąc. Ważne jest, aby w takiej sytuacji - mamy tu na myśli wystąpienie niespodziewanego zagrożenia - organizacja zachowała balans i nie pozwoliła się wybić ze stałego rytmu działania. Uniknięcie różnego typu sytuacji zagrożenia nie jest możliwie, szczególnie w aktualnym niespokojnym świecie, ale można przygotować się w taki sposób, aby nie destabilizowały one działania przedsiębiorstwa. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm i instytucji decyduje się na wdrożenie systemów zarządzania ciągłością działania. Jednym z najbardziej uznanych standardów w tej dziedzinie jest norma ISO 22301. Czym dokładnie jest ten standard i jakie przynosi korzyści? Omówimy to zagadnienie w naszym dzisiejszym artykule.


ISO 22301 - co to jest i jakie zagadnienia obejmuje?


ISO 22301 to międzynarodowa norma zarządzania ciągłością działania, opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Określa ona wymagania, które powinien spełniać system zarządzania umożliwiający organizacji przygotowanie się na różnego typu zagrożenia, skuteczne reagowanie oraz szybkie przywracanie najważniejszych elementów funkcjonowania.


Norma opiera się na cyklu Deminga (PDCA - Plan, Do, Check, Act), który zakłada planowanie, wdrażanie w życie nowych działań, a także nieustanne dążenie do doskonalenia przyjętej strategii. Warto także wspomnieć, że norma ta jest w pełni zintegrowana z innymi systemami zarządzania, takimi jak ISO 9001, ISO 27001, obejmującej bezpieczeństwo informacji, czy ISO 14001, dotyczącej zarządzania środowiskowego.


Celem ISO 22301 jest zminimalizowanie konsekwencji wystąpienia nagłych zdarzeń, a możliwe jest to, poprzez wdrożenie odpowiednich działań i procedur w organizacji. Bardzo istotna w tym aspekcie jest umiejętność zarządzania ryzykiem - dzięki temu organizacja może lepiej i szybciej dokonać identyfikacji zagrożeń, określić ich priorytet i przygotować adekwatną strategię. Ważne jest także zaplanowanie ciągłości działania w przypadku konkretnego zagrożenia - taki plan powinien obejmować zarówno strategię działań podczas trwania zakłócenia, jak i czynności naprawczych po jego ustąpieniu.


Korzyści z wdrożenia ISO 22301


Główny profitem dla organizacji, wynikającym z wdrożenia certyfikatu ISO 22301 jest zwiększenie odporności na różnego typu zagrożenia. Zgodnie z procedurami tej normy, już wcześniej dokonujemy identyfikacji zagrożeń i przygotowujemy plany awaryjne, co pozwala od razu przejść do dalszych działań, unikając przestoju i dezorientacji. Odpowiednie wdrożenie systemu pozwala także na przywrócenie normalnego działania po kryzysie w szybki i sprawny sposób. Przekłada się to na mniejsze przestoje, a co za tym idzie mniejsze ryzyko strat finansowych czy utraty kontrahentów. Analiza poszczególnych procesów to także szansa na ich optymalizację i poprawę wydajności.


Dzięki świadomemu zarządzaniu ryzykiem organizacja zyskuje zaufanie klientów, którzy mogą mieć pewność, że ich zamówienie zostanie zrealizowanie terminowo i zgodnie z umową. Taka taktyka zwiększa też poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników, którzy mogą czuć się bezpieczniej mimo kryzysów i zawirowań - to także zwiększa ich zaangażowanie w działanie przedsiębiorstwa.


Norma ISO 22301 jest odpowiednia dla organizacji każdej wielkości i z każdej branży - od banków, przez firmy produkcyjne, po instytucje publiczne i szpitale. Szczególnie rekomendowana jest dla podmiotów działających w sektorach o wysokim stopniu zależności od ciągłości operacyjnej m.in. IT, logistyka, finanse, energetyka, produkcja. To doskonałe rozwiązanie dające poczucie większej stabilności na niespokojnym rynku.