Czy certyfikat ISO 9001 jest obowiązkowy?

Certyfikat ISO 9001 jest coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców i osób zarządzających organizacjami. Coraz więcej firm może pochwalić się wdrożeniem takiego certyfikatu, a jeszcze więcej działalności rozważa wprowadzenie go w najbliższym czasie. Nasze obserwacje potwierdzają statystyki. Certyfikat ISO jest wciąż najpopularniejszym spośród innych certyfikatów. Z roku na rok przybywa organizacji, które mogą pochwalić się tą normą. W zakresie certyfikacji ISO 9001 przodują Chiny, Włochy, Japonia i Niemcy. To właśnie w tych krajach odnotowuje się największą liczbę przyznanych norm ISO 9001. W związku z nieustannie rosnącą popularnością tego certyfikatu spotykamy się często z pytaniami ze strony naszych klientów - czy certyfikat ISO jest obowiązkowy? Na to pytanie, a także kilka innych związanych z tą normą odpowiemy w niniejszym artykule.


Dlaczego warto wdrożyć ISO 9001 i czy jest to obowiązek?


Rozwiewając wątpliwości naszych klientów i czytelników: norma ISO 9001 nie jest obowiązkowa. Wdrożenie tego certyfikatu jest w pełni dobrowolne, jednak w związku z licznymi korzyściami wynikającymi z ISO 9001 jest to powszechna praktyka. Uniwersalność Systemu Zarządzania Jakością sprawia, że w coraz większej licznie różnych branż ISO 9001 zaczyna być praktycznie normą. Taka sytuacja sprawia, że potencjalni kontrahenci również coraz częściej oczekują od firm, z usług/produktów, których korzystają, posiadania certyfikatu ISO 9001. Można zatem powiedzieć, że sytuacja na rynku, a także konkurencja w pewien sposób nakładają na organizacje swojego rodzaju wymóg wdrażania ISO. Warto w takim razie zastanowić się, czy taka popularność certyfikatu ISO 9001 jest wyłącznie rodzajem biznesowej mody, szansą na dorównanie konkurencji, czy może niesie ze sobą inne korzyści?


Zdecydowanie to nie jedyne zalety wdrożenia ISO 9001. System Zarządzania Jakością pozwala na jeszcze wydajniejsze działanie danej organizacji lub przedsiębiorstwa. Zgodnie z normą ISO 9001 bardzo istotna jest jakość oferowanych usług oraz produktów. Ten cel uzyskuje się dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów porządkujących działanie firmy. Ważne, żeby we wszystkie zmiany była czynnie zaangażowana kadra kierownicza oraz zarząd. To właśnie osoby decyzyjne odpowiedzialne są za ustanowienie procesów, a także strategii działania przedsiębiorstwa lub organizacji na kolejne lata. Szczegółowy opis roli osób decyzyjnych znajduje się w punkcie nr 5 treści normy ISO 9001.


Warto także wiedzieć, że choć certyfikat ISO 9001 nie jest obowiązkowy, to coraz większa liczba kontrahentów wymaga go od organizacji i firm. Często wdrożenie ISO 9001 jest warunkiem koniecznym do udziału w przetargu. Dla potencjalnych klientów fakt posiadania tego certyfikatu jest dowodem na rzetelne działanie danej firmy i w znacznym stopniu zwiększa zaufanie. Choć wdrażanie Systemu Zarządzania Jakością jest bardzo popularne, to wciąż jest to skuteczny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji i potwierdzenie kompetencji firmy.


Wdrożenie ISO 9001 jako sposób na poprawę obsługi klienta


Bardzo dużą korzyścią z wdrożenia certyfikatu ISO 9001 jest poprawa obsługi klienta. Według badań jednym z aspektów branych pod uwagę podczas wyboru oferty jest jakość obsługi klienta. Czasem kryterium te bywa nawet istotniejsze niż cena produktu/usługi. Warto zatem zadbać o to, by kontakt z klientem przebiegał na najwyższym poziomie. W praktyce oznacza to większe zadowolenie klientów, a także zmniejszenie liczby reklamacji lub zwrotów. Na zwiększenie zadowolenia klienta ma także wpływ usprawnienie pracy firmy, a także usystematyzowanie procesu produkcji lub usługi. Jednym z założeń ISO 9001 jest stałe monitorowanie postępów i działanie procesowe, a także nieustanne poprawianie procesów, w celu podniesienia jakości. To wspiera rozwój firmy i pozwala uzyskać trwałą pozycję na rynku - nie tylko krajowym, ale także między narodowym.